
Samochód powypadkowy jest postrzegany nieco inaczej niż równorzędny model bezwypadkowy
Nawet niewielkie wgniecenie to duży stres dla kierowcy. Jeszcze bardziej boli, gdy nie z winy właściciela pojazdu dochodzi do jego znacznego uszkodzenia. Jednakże, oprócz zwrotu kosztów naprawy, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokrywa również kwotę, która odzwierciedla utratę wartości pojazdu. Czy wiesz czym jest utrata wartości handlowej pojazdu?
Co oznacza utrata wartości handlowej?
Utrata wartości handlowej pojazdu to różnica w cenie sprzedaży, jaką można uzyskać za ten sam naprawiony samochód. Każdy, kto doznał uszkodzenia samochodu w wyniku wgniecenia lub wypadku, doskonale zdaje sobie sprawę, że wartość jego samochodu spada w porównaniu z identycznym modelem, ale nie powypadkowym. Nie pomoże nawet przywrócenie samochodu do pełnej sprawności technicznej sprzed wypadku. Oczywiście, bezwypadkowe samochody są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Dlatego odszkodowanie za uszkodzenie samochodu, oprócz kosztów jego naprawy, może obejmować kwotę odpowiadającą różnicy wartości samochodu przed wypadkiem i po naprawie.
Jak mogę ubiegać się o odszkodowanie?
Utrata wartości handlowej pojazdu jest roszczeniem, które wygasa dopiero po 3 latach od powstania szkody. Dlatego można to zgłosić od razu lub później do ubezpieczyciela osoby, która spowodowała wypadek. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele niechętnie przyjmują tego typu roszczenia. Każdy przypadek trzeba rozstrzygać indywidualnie. Rodzaj i zakres uszkodzeń, a także miejsce i sposób naprawy decydują o ewentualnej utracie wartości pojazdu. Właściciel uszkodzonego samochodu musi udowodnić straty i ich zakres.
W tym celu wskazane jest zlecenie sporządzenia opinii przez niezależnego rzeczoznawcę. Oceni on, czy rzeczywiście wystąpiła utrata wartości handlowej pojazdu, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Po uzyskaniu takiej opinii mogą Państwo zgłosić roszczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Niestety, dochodzenie roszczeń często trwa bardzo długo. Ubezpieczyciele będą przyjmować roszczenia tylko w oczywistych przypadkach. Jeżeli jednak właściciel pojazdu spotka się z odmową wypłaty przez ubezpieczyciela, powództwo pozostaje w sądzie z powołaniem się na opinię biegłego.
Ubezpieczyciele często twierdzą, że zwrot kosztów naprawy jest pełnym i wystarczającym odszkodowaniem. Jednak w przypadku naprawy powypadkowej samochód zawsze traci na wartości. Jeśli zatem właściciel auta jest przekonany, że w jego przypadku doszło do obniżenia wartości handlowej samochodu, powinien domagać się należnego mu odszkodowania.