
Wentylator w laptopie powinien być sprawny
Chłodzenie sprzętu komputerowego jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, czy laptop, podczas intensywnej pracy generuje on dużo ciepła. Chociaż zmienia się to z czasem, nowe komputery stają się coraz bardziej energooszczędne. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest obniżenie temperatury przy pełnym obciążeniu. W nowoczesnych urządzeniach moduł PWM zasila wentylator laptopa, dzięki czemu jego prędkość obrotowa dostosowuje się do aktualnych potrzeb chłodzenia. Czasami, niestety, wentylator może ulec uszkodzeniu i komputer się przegrzewa. Sprawdzamy, jak można wymienić taki wentylator.
Jak uruchomić laptopa?
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, gdy sprzęt zgłasza awarię wentylatora lub przegrzewanie się, jest rozebranie obudowy. Czasami mamy do czynienia z wentylatorem laptopa zamontowanym w takim miejscu, że dostęp do niego jest możliwy z zewnątrz po odkręceniu klapy dostępowej od dołu lub specjalnych śrubek. Wtedy jesteśmy w lepszej sytuacji, bo nie musimy demontować całości. Jest to jednak domena starszych laptopów, w nowoczesnych urządzeniach rzadko możemy liczyć na taki komfort ze względu na ich zwartą i kompaktową budowę. Aby więc wymienić wentylator w laptopie, zacznijmy od wyłączenia sprzętu i upewnijmy się, że wyjęliśmy baterię. Warto też odczekać kilka minut, aby wszystkie kondensatory się rozładowały. Dzięki temu nie spowodujemy nigdzie zwarcia i nie pogorszymy sytuacji. Kolejnym krokiem jest odkręcanie śrub, aż do poluzowania obudowy i łatwego jej otwarcia.
Kup właściwy wentylator
Gdy otworzysz urządzenie, usuń stary wentylator. W tym celu należy ostrożnie wypiąć wtyczkę z płyty głównej, odkręcić wspornik i wysunąć wentylator z laptopa. Następnie kupujemy identyczny egzemplarz w sklepie komputerowym. W przypadku nowszych laptopów zazwyczaj można znaleźć te informacje w sieci i zawczasu kupić wentylator, jednak w przypadku kilkuletnich urządzeń, jeśli nie możemy znaleźć instrukcji obsługi, jesteśmy skazani na otworzenie laptopa. Ponowny montaż jest bardzo prosty i polega na odwróceniu kolejności czynności demontażu. Musimy jednak być bardzo ostrożni przy ponownym składaniu obudowy, trzymając się zasady, że nic nie może być robione na siłę. Kiedy części nie pasują do siebie, rozbierzmy je i spróbujmy jeszcze raz. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zerwania elementów złącznych.